DEFINICJA:
Mięczak zakaźny jest infekcją wirusową skóry, wywoływaną przez wirusa z rodziny Pokswirusów.
1 - MIĘCZAK ZAKAŹNY, ZARAŹLIWA INFEKCJA
Występujący najczęściej u dzieci w wieku od 2 do 10 lat mięczak zakaźny przenoszony jest przez kontakt bezpośredni lub zanieczyszczone przedmioty (ręczniki, gąbki do kąpieli, zwłaszcza na basenie itp.). U dorosłych mięczak zakaźny może być przenoszony drogą płciową. W tym przypadku należy przeprowadzić badania w poszukiwaniu innych chorób przenoszonych drogą płciową.
Rozprzestrzenianie guzków odbywa się poprzez samorozsiewanie (np. przez rozdrapywanie) czy poprzez golenie u dorosłych. Ciepłe i wilgotne środowisko sprzyja rozprzestrzenianiu się infekcji.
Okres inkubacji wynosi od 2 tygodni do 6 miesięcy.
2 - ASPEKT KLINICZNY
Guzki mięczaka zakaźnego są niewielkie, twarde, półkoliste w kolorze ciała o średnicy od 1 do 5 mm, z wgłębieniem na środku.
Bardzo charakterystyczne jest centralne wgłębienie, z którego po naciśnięciu wydobywa się biała, perłowata substancja.
Zmiany mogą występować pojedynczo lub w skupiskach, w różnych miejscach na skórze.
Najczęściej zlokalizowane są na twarzy, powiekach, szyi, tułowiu, ramionach, pośladkach, udach.
U dorosłych można je znaleźć na łonie, genitaliach, pośladkach i wewnętrznych stronach ud. W przeciwieństwie do brodawek, rzadko występują na błonie śluzowej.
Aspekt kliniczny jest na ogół bardzo charakterystyczny, co pozwala na ich łatwą identyfikację. Badanie histopatologiczne wymagane jest tylko dla sporadycznych, dużych, niesymetrycznych i wysoce zapalnych zmian.
3 - ZRÓŻNICOWANA DIAGNOSTYKA
4 - LECZENIE MIĘCZAKA ZAKAŹNEGO
5 - JAK UNIKNĄĆ ZARAŻENIA MIĘCZAKIEM ZAKAŹNYM
6 - FAQ
7 - LITERATURA