PORADY EKSPERTÓW

PRZEBARWIENIA SKÓRY

DEFINICJA:

Nadmierna pigmentacja naskórka to nadprodukcja melaniny w niektórych obszarach skóry, co prowadzi do powstawania brązowych plam. Hiperpigmentacja odpowiada zwiększonej depozycji melaniny, najczęściej w naskórku, rzadziej w skórze właściwej.

1 - NADMIERNA PIGMENTACJA NASKÓRKA, WZROST ILOŚCI MELANINY

Skutkuje to pojawieniem się rozległych lub skupionych brązowych plam na powierzchni skóry, w których wytwarzany jest nadmiar melaniny. Plamy te, ciemniejsze niż naturalny kolor skóry, mogą mieć różne rozmiary i kształty. Są bezbolesne i nieszkodliwe, choć często uważane za nieestetyczne.

2 - GŁÓWNE CZYNNIKI

Pojawianiu się brązowych plam sprzyja: opalanie, skłonności genetyczne, wiek, zaburzenia hormonalne, występujące wcześniej zapalne lub zakaźne zmiany skórne (cięcia, oparzenia, podrażnienia, trądzik, łuszczyca, wyprysk, itp.) oraz przyjmowanie niektórych leków.

3 - RÓŻNE RODZAJE PRZEBARWIEŃ

PIEGI
Piegi z łac. Ephelides, które pojawiają się zwykle w dzieciństwie, szczególnie na jasnej karnacji. Ich liczba i kolor wzrasta w wyniku ekspozycji na słońce, bardziej widoczne są latem aniżeli zimą.
Melasma, znana również jako chloasma
Melasma jest symetrycznym przebarwieniem na twarzy. Przebarwienia te mogą zniknąć samoczynnie po urodzeniu dziecka lub po odstawieniu doustnych leków antykoncepcyjnych. W niektórych przypadkach mogą stać się chroniczne i utrzymywać się przez kilka dekad. Melasma dotyczy głównie kobiet i występuję u więcej niż 1/3 kobiet w ciąży (chloasma, maska ciążowa). Istniejące zabiegi skuteczne są w celu zmniejszenia lub usunięcia praktycznie wszystkich zmian, jednakże nawet najmniejsza ekspozycja na słońce powoduje powstawanie melaniny. Kliniczny przejaw melasmy jest zazwyczaj sezonowy: poprawa w okresie zimowym, pogorszenie w okresie letnim. Ochrona skóry przed słońcem jest zasadniczym środkiem zapobiegawczym w przypadku nawrotów melasmy.
Plamy soczewicowate Plamy starcze
Plamy starcze, znane jako plamy wątrobowe, są to małe, brązowe, płaskie plamy o średnicy kilku milimetrów, które umiejscowione są najczęściej na odsłoniętych okolicach skóry (głównie na twarzy, tyłach dłoni czy przedramionach).
Plamy rogowaciejące lub słoneczne
Związane są z nadmierną ekspozycją na słońce. Pojawiają się najczęściej na twarzy, rękach czy ramionach. Lentigo zazwyczaj występuje u osób o jasnej karnacji.
Przebarwienia pozapalne
Obserwowane głównie u osób z ciemniejszą karnacją. Zazwyczaj jest to reakcja na stan zapalny (t.j. trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca) lub uszkodzenie (np. wywołane dermabrazją, peelingiem chemicznym, zabiegiem laserowym). Skóra w tym miejscu pozostaje ciemniejsza tak długo, jak długo utrzymuje się stan zapalny.

4 - LECZENIE PRZEBARWIEŃ

  • Najczęściej wybierane rozwiązania
Stosowanie medycznych lub kosmetycznych kremów depigmentujących, które zawierają różne substancje czynne ograniczające produkcję melaniny bądź stymulujące jej rozpad, takie jak: hydrochinon, arbutyna, kwas kojowy, pochodne witaminy C, kwas retinowy, ekstrakt z lukrecji, AHA, kwas azelainowy itd.
lub
  • Zabiegi dermatologiczne
1. Peelingi chemiczne
Chemiczne złuszczanie naskórka przy użyciu roztworu kwasu. Zabieg ten powoduje mniejsze lub większe złuszczanie przebarwionego naskórka.
2. Laser
Laser nagrzewa przebarwione obszary sprzyjając eliminacji przebarwień.
3. Dermabrazja
Mechaniczne ścieranie naskórka ruchami okrężnymi. Umożliwia to mniej lub bardziej głęboką eliminację różnych warstw przebarwionego naskórka.
4. Krioterapia
Chłodzenie skóry przy użyciu ciekłego azotu powoduje zmienny stopień obumarcia naskórka, co pozwala na eliminację przebarwień.
Jednakże, niezależnie od wybranej metody ochrona przed słońcem jest niezbędna w celu minimalizowania ryzyka wystąpienia lub pogorszenia się przebarwień.

5 - JAK OGRANICZYĆ WYSTĘPOWANIE PRZEBARWIEŃ

- Unikać długotrwałego opalania, nosić kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.
- Co dwie godziny ponawiać aplikację kremu przeciwsłonecznego o wysokim stopniu ochrony (SPF 50+), nawet w pochmurny dzień.

6 - FAQ

Po jakim czasie krem depigmentujący zaczyna działać?
Należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać kilka miesięcy, aby zobaczyć zmniejszenie przebarwień.
Czy krem przeciwsłoneczny z indeksem SPF50 uniemożliwia mi opalanie?
Krem z faktorem SPF50 nie zapewnia 100% ochrony, więc można się opalić. Jednak, 50-krotnie zmniejsza dawkę promieniowania UVB odbieranego przez skórę.
Czy brązowe plamy mogą ponownie pojawić się po ich wyleczeniu?
Tak. Aby uniknąć ich nawrotu, należy chronić się przed słońcem preparatami z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
Jak mogę uniknąć pojawienia się przebarwień w bliźnie?
Jak tylko pojawi się mała rana, użyj kremu regeneracyjnego umożliwiającego szybkie gojenie się ran i ograniczającego rozmiar powstałej blizny. Unikaj wystawiania świeżych blizn na słońce bez ochrony przeciwsłonecznej.

7 - LITERATURA

  • www.msdmanuals.com/fr/professional/troubles-dermatologiques/troubles-de-la-pigmentation/hyperpigmentation
  • www.dermascope.com/disorders/the-underlying-causes-of-hyperpigmentation
  • www.fea-sas.com/melanine.php