PORADY EKSPERTÓW

WYPADANIE WŁOSÓW

DEFINICJA:

Łysienie to utrata włosów z głowy lub ciała. Uważa się za normalne utratę do 100 włosów na dobę, powyżej tej wartości staje się to chorobą.

WYPADANIE WŁOSÓW:

Zmniejszenie gęstości włosów (postępujące zmniejszenie objętości włosów).

ŁYSIENIE TELOGENOWE:

Anomalia cyklu wzrostu włosa prowadząca do szybkiej i nadmiernej utraty włosów.

1 - WYPADANIE WŁOSÓW, NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY

Wypadanie włosów jest bardziej powszechne u mężczyzn, ale problem ten dotyczyć może także kobiet. Dotyka ok.15% mężczyzn w wieku 20 lat, 30% 30-latków i 1 na 2 50-latków, w porównaniu do 30% kobiet w wieku 50 lat.

Tracimy średnio od 50 do 100 włosów dziennie. Włosy, które wypadają zostają zastąpione innymi:

- Faza anagenowa jest fazą wzrostu włosów, trwa średnio 3 lata (może różnić się w zależności od płci i osób). Jest to najdłuższa część wzrostu włosów.

- Katagen, faza regresji, trwająca średnio 3 tygodnie, podczas której włosy przestają rosnąć.

- Telogen, faza utraty włosów, trwająca średnio 3 miesiące: naturalnie wypadające włosy z powodu pocierania, szczotkowania oaz nacisku nowo tworzącego się korzenia włosa w skórze głowy. Nowy cykl wzrostu włosów może rozpocząć się od nowych włosów.

Jest to normalny cykl życia włosów.

2 - KIEDY NALEŻY SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM

Należy udać się na konsultacje, jeśli włosy zaczynają wypadać kępkami, bez żadnego wyraźnego powodu. W celu postawienia diagnozy można użyć trichogramu. Po wyrwaniu kilku włosów z trzech określonych obszarów skóry głowy bada się korzenie lub średnicę włosów pod mikroskopem lub przy pomocy czytnika. Może to pomóc w znalezieniu przyczyny wypadania włosów, służyć do określenia skali problemu jak i do monitorowania skutków leczenia.

3 - RODZAJE ŁYSIENIA

PRZEJŚCIOWE WYPADANIE WŁOSÓW LUB ŁYSIENIE TELOGENOWE
Jest tymczasowe i odwracalne. Występuję bardzo często, spowodowane może być przez wiele czynników: poród, menopauza, sezonowość, skrajne zmęczenie, restrykcyjna dieta, wstrząs emocjonalny, stan depresyjny, leki, po zabiegach operacyjnych, itp. Włosy wypadają „garściami”. Jeśli „wypadanie włosów” trwa od 3 do 6 miesięcy, należy wykonać następujące badania: morfologię krwi, żelazo i TSH w celu wykrycia niedoboru żelaza lub zaburzenia czynności tarczycy.
TRWAŁE WYPADANIE WŁOSÓW LUB ŁYSIENIE ANDROGENOWE
80% trwałego wypadania włosów należy do tego rodzaju łysienia. Występuje głównie u mężczyzn (50% ma takie uwarunkowania po 50 roku życia), chociaż dotyczy też 15-20% kobiet. Łysienie androgenowe jest genetyczne (wywiad rodzinny) i występuje, gdy stężenie hormonu DHT (dihydrotestosteron) jest zbyt wysokie. DTH wiąże się z receptorami androgenowymi na mieszkach włosowych, blokując w ten sposób normalny cykl wzrostu, powodując, że włos staje się cieńszy i ostatecznie wypada. W tym przypadku, w przeciwieństwie do telogenowego wypadania włosów, włosy nie wypadają w kępkach, ale raczej stają się rzadsze.
Łysienie plackowate
Jest to choroba autoimmunologiczna. Może występować z powodu stresu i problemów emocjonalnych. W większości przypadków włosy odrastają po kilku miesiącach.
Grzybica
Jest to grzybicza infekcja skóry głowy. Powoduje okrągłe łyse plamy wraz ze złuszczaniem skóry głowy. Pozostałe obszary pokryte są kruchymi włosami.

4 - WSPARCIE DLA WYPADAJĄCYCH WŁOSÓW

 • A – Wypadanie telogenowe:
We wszystkich przypadkach odrost jest spontaniczny i całkowity.
Korzystną kuracją jest suplementacja aminokwasami siarkowymi, witaminami i mikroelementami: odbudowa wysokiej jakości włosów i wspomaganie ich odrastania (np. kapsułki Novophane).
 • B – Łysienie androgenowe u mężczyzn
Miejscowo:
 • Minoxidil 2%
 • Minoxidil 5%
 • Micrografts
 • Peruki
 • Suplementy na porost włosów
Doustnie:
 • Finasteryd 1mg/dzień
 • Witaminy, aminokwasy siarkowe, minerały (kapsułki Novophane)
 • C – Łysienie androgenowe u kobiet
Miejscowo:
 • Minoxidil 2%
 • Micrografts
 • Peruki
 • Suplementy na porost włosów
Doustnie:
 • Witaminy, aminokwasy siarkowe, minerały (kapsułki Novophane)

5 - PORADY W PRZYPADKU WYPADANIA WŁOSÓW

- Umyć włosy, gdy są brudne. W przeciwieństwie do powszechnych przekonań nie powoduje to pogorszenia wypadania włosów, o ile użyjesz odpowiedniego szamponu.
- Nie pić, nie palić.
- Unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i promieniowanie UV.
- Unikać energicznego tarcia, wysokiej temperatury (suszarki do włosów lub lokówki).
- Ograniczyć farbowanie lub rozjaśnianie do jednego razu w miesiącu oraz nie łączyć z trwałą lub prostowaniem.
- Stosować zrównoważoną dietę (żelazo, witaminy, aminokwasy siarkowe).

6 - FAQ

Czy masaż skóry głowy spowalnia wypadanie włosów?
Tak, masowanie skóry głowy stymuluje krążenie krwi. W rezultacie korzenie włosów są lepiej odżywione, gromadzone w naczyniach krwionośnych toksyny są eliminowane wraz z nadmiarem sebum.
Czy to prawda, że przycinanie włosów przyspiesza ich odrastanie?
Niestety, nieprawda. Jednak regularne ścianie włosów sprawia, że będą zdrowsze.
Kiedy wypadanie włosów staje się problemem?
Znalezienie kilkunastu włosów każdego ranka na poduszce nie jest powodem do alarmu. Normalne jest wypadanie 50 do 100 włosów dziennie. Ale wszystko ponad ten zakres wymaga wizyty u dermatologa.

7 - LITERATURA

 • L’alopécie. http://dermato-info.fr/article/L_alopecie
 • Troubles des phanères : alopécie. Annales de dermatologie et de vénéréologie (2012) 139, A204—A208
 • Shapiro, J. (2007). Hair loss in women. New England Journal of Medicine, 357(16), 1620-1630.
 • Ludwig, E. (1977). Classification of the types of androgenetic alopecia (common baldness) occurring in the female sex. British Journal of Dermatology, 97(3), 247-254.
 • www.vulgaris-medical.com/encyclopedie-medicale/alopecie
 • www.passeportsante.net/fr
 • www.abimelec.com/chute-de-cheveux.htm
 • Gilhar, A., Paus, R., & Kalish, R. S. (2007). Lymphocytes, neuropeptides, and genes involved in alopecia areata. The Journal of clinical investigation, 117(8), 2019-2027. Centre Sabouraud